
Ljusprofilen är ett företag som många förknippar med dansband, fest och ljus. Men företaget har slagit in på en ny väg sedan några år.
– Det var en ren slump att vi gick över, säger Rune. Men det kom också i rätt tid för scenbelysningen dog nästan ut mot slutet av 90-talet.
Det var då dansbanden, som var Rune Hanssons främsta kunder, fick betydligt färre spelningar. Men allt är inte över.
– Vi håller fortfarande på lite grann genom att vi gör uttagsboxar, säger han.
Började växa
När företaget började med kablage växte det från ett enmansföretag till ett familjeföretag. Allt började med att det var ett företag som var ute efter en speciell kontakt. De hörde av sig till Ljusprofilen för att de visste att Rune hade kunskap inom området. När jobbet var klart och kunden nöjd kom nästa fråga – om Rune även kunde fixa några kablage. Det kunde han.
Nästa steg blev att hitta fler potentiella kunder för att kunna bygga upp verksamheten. I Göteborg fann han Markpoint. Under flera år hade de ett bra samarbete men så köptes Markpoint upp av Markem-Imaje från Frankrike.
– Vi trodde då att vi kanske skulle ha tur och hänga med ett litet tag som underleverantör, säger Rune och konstarerar att de fortfarande är kvar.
Multikontakten avgörande
Om det är en produkt som har betytt extra mycket för Ljusprofilen så är det multikontakten. Inte så att den ger en stor vinst, men den ger företaget en unik profil och visar på kvalitén i arbetet.
Denna noggrannhet har följt med in i kablagetillverkningen. Småskaligheten är också en fördel för det gör företaget väldigt flexibelt. En stor leverans kan tillfälligt avbrytas för att man ska kunna ge kunden en tillfällig mindre leverans av en annan produkt för att undvika tillverkningsstopp.
Väl certifierade
Samarbetet med Markem-Imaje SAS gjorde också att Ljusprofilen skaffade UL-certifikat inom sitt område, som en av få företag i branschen i Sverige. UL-certifikatet krävs för att man ska kunna sälja eltillbehör till USA.
Inte heller det gav kanske en direkt vinst för företaget i direkt försäljning, men Ljusprofilen kan lägga ytterligare en kvalitetsstämpel till sin katalog. Kvalitén är inte bara något reklampåfund. Rune visar upp en specifikation inför ett scenbygge i Norge, där konstruktören anger specifikt att det krävs ljusramper av en viss standard och sedan hänvisar till Ljusprofilen. Detta är inte helt ovanligt, många arkitekter som ritar nya scener och teatrar specar in Ljusprofilens produkter. – När man kommit så långt tycker jag att man kan sträcka på sig lite, säger Rune både glatt och stolt. Kanske var det därför inte så konstigt att TV4 vände sig till Ljusprofilen när de inför Idol 2010 tvingades underkänna den förste ljusbyggarens installationer.




Näringsliv Gunnar Martinsson blir ny samordnare för Minab.
– Det ska bli spännande, säger han.
Näringsliv Var fjärde småföretagare har fått det svårare att finansiera verksamheten.
Näringsliv Minab slår in på en ny linje. De blir en serviceportal för företagarna i Mark.
Näringsliv Hanna Asi från Kinna återskapar förläggarsystemet, men på ett helt nytt sätt.
Kinna – Vi är ett kunskapsföretag och ett miljöföretag, säger Nichlas Odéen,
vd för Filtex i Kinna.
Näringsliv Rapport från Europamästerskapet (EM) i Ung Företagsamhet (UF) i Oslo.
Näringsliv Åttio år and still going strong. Och allt firades med pompa, ståt och nytt rekord.
Senaste synpunkter på Mark!



Kommentera!
Här ansvarar du själv för vad du skriver.
Klicka här för att läsa Markbladets policy för artikelkommentarer.