Annons
PUBLICERAD 2011-11-09 11:00 | UPPDATERAD 2011-11-10 11:02
Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Sabina Henriksson har tillsammans med Pelle Jageby, som saknas på bild, premiär för sin föreställning ”Tre rädslor - och vägen till modet” i Skene i helgen.
Bennie Åkerfeldt, Lasse Sörbom och Sabina Henriksson har tillsammans med Pelle Jageby, som saknas på bild, premiär för sin föreställning ”Tre rädslor - och vägen till modet” i Skene i helgen.
Foto: Johanna Molin

Rädsla blir mod i Skene

Kultur I helgen är det premiär för ”Tre rädslor ­– och vägen till modet”. En föreställning av tre musiker och en författare.
– Vi är fyra lovande talanger, säger författaren Bennie Åkerfeldt som skrivit manuset.

Barnets rädsla, förskottsrädsla och rädslan för det främmande. Tre rädslor som hindrar människor och som angriper människornas värde.
Utifrån det problemet har författaren Bennie Åkerfeldt tillsammans med musikerna Sabina Henriksson, Pelle Jageby och Lasse Sörbom valt att göra en föreställning som belyser problemen, väcker känslor och därefter får en att hitta vägen till modet för att förändras och släppa främlingsfientligheten.
  – Första steget är att konfrontera rädslan för att kunna komma till rätta, säger Sörbom.
Projektet började egentligen redan för två år sedan då Åkerfeldt började skriva på manuset. För honom är det otroligt stort att det blev något av hans manus.
  – Det är fruktansvärt roligt, det hade egentligen räckt att få vara med och öva, säger Åkerfeldt stolt.
Efter ett tag med manusskrivandet drog han nämligen idén för Jageby, som han ofta jobbar tillsammans med, och Jageby tyckte att det verkade vara en kul grej. De insåg att det behövdes en större ensemble för att få det att fungera och kontaktade sina vänner Henriksson och Sörbom som även de fick läsa manuskriptet.
  – Vi anammade direkt, förklarar Sörbom.

Musik, sång och prat
Under projektets gång har manuset ändrats, men råskissen finns fortfarande kvar. För bästa resultat krävs det nämligen att man ansar bort det onödiga så att publiken verkligen förstår. Utöver det har man också fått hitta musik som passar eftersom berättande, musik och sång blandas under föreställningen.
  – Jag kommer spela vaggvisor, musik som ger stämning och egen skrivna stycken, säger Henriksson.
  – Det blir ett underhållande sätt att tala om riktigt allvarliga saker, säger Åkerfeldt.
Föreställningen vänder sig till vuxna och ungdomar från högstadiet och uppåt.
  – På högstadiet är man på väg in i vuxenlivet och får massa påtryckningar. Man är så formbar i den åldern, säger Sörbom.
Förväntningarna är höga och det kommer bli en föreställning i Skene Folkets Hus där man inte kommer kunna ana vad som ska hända i förväg.
  – Man kommer få med sig mycket tänkvärda ord, god musik och komma hem med något att fundera på, avslutar Sabina Henriksson.

Johanna Molin

Johanna Molin
johanna.molin@markbladet.se
0320-209140

Kommentera!


Sortera:

Bennie Åkerfeldt
Jag ser nu, efter att ha läst pappersupplagan av MB, att min annons om föreställningen har förvanskats en smula av den som redigerat den på Markbladet. I annonsen står det att föreställningen skall gå på Skene TEATER, vilket nog får en del att undra, "Var lig... läs mer 10 nov kl. 10:21
Bennie Åkerfeldt
Njaaa, det var nog inte jag som sade att vi är "lovande talanger". Det var en arrangör som gav det omdömet om Pelle och mig när vi började turnera med Resandeblod för tre år sedan. Vi tyckte det var lite roligt eftersom vi ju båda har uppnått en rätt aktningsv... läs mer 09 nov kl. 15:26

Det finns totalt 2 kommentar till artikeln.

Visa antal inlägg:

Här ansvarar du själv för vad du skriver.
Klicka här för att läsa Markbladets policy för artikelkommentarer.

Ditt namn


Kommentar


Annons
Senaste föreningsartiklar

Härlig dag i Marks bästa hörne

"Marks bästa hörne", var ligger det? Jo, i Surtans dalgång... Läs mer

SPF Nationaldagsfirande

I ett underbart sommarväder samlades ett 70-tal SPF:are vid Skutesjön för... Läs mer

Öppen trädgård och Gårdsmarknad

Nu står trädgården i sitt tidiga flor efter den långa, kalla och torra... Läs mer

Sommarmöte i Kråkered

Det är en fin tradition att pensionärerna inbjuds till Kråkereds... Läs mer

HRF Medlemsmöte

Hörselskadades förening i Mark har haft medlemsmöte på Lindäng... Läs mer

Annons
Senaste Artiklarna
Läsarartikel
Kommande föreningshändelser
Senaste från våra bloggare
Familjebloggen
Väntan på MR.
Träningsbloggen
Tidig träning
Tostaredsbloggen
Höga berg och djupa dalar
Jorden runt bloggen
Under 50 dagar!
Spelbloggen
Avsnitt 12 - Plants vs. Zombies
Fotobloggen
Håll utkik 20 juni
Redaktionsbloggen
Sommaruppehåll
Hundbloggen
Det är förkylt

Välj Rätt!

Här kan du ladda ner veckans lunchguide som hjälper dig att välja rätt!

Klicka här

Vad tycker du?
Veckans mest kommenterade artiklar
Sök i tidningsarkivet
Sök i vårt arkiv, från år 2001 och framåt. Fyll i vecka och klicka på "Sök" för att se alla sidor en viss vecka. Klicka sedan på sidorna i sökresultatet för att läsa sidorna i PDF-format.

Aktuellt nummer läggs ut onsdagar ca. kl 11.00.




Välj år:
Vecka:

AnnonsSkafferiet
Marks Cykel & Mc
Parkmaskiner

Annonsmottagning:
Telefon växel: 0320 20 91 00
Fax: 0320 20 91 55
Postadress: Box 113, 511 21 Kinna
Besöksadress: Industrig 12, Skene
annons@markbladet.se

Expeditionstider:
Måndag: 8-20
Tisdag: 8-17
Onsdag: 8-12, 13-17
Torsdag: 8-12, 13-17
Fredag: 9-15

Redaktion:
Telefon: 0320 20 91 40
redaktion@markbladet.se


Markbladet digitaltryck:
Telefon: 0320 20 91 21
www.digitaltryckeri.nu

Prenumerationsärenden:
Telefon: 0320 20 91 00

Miss i utdelning:
distribution@markbladet.se

Ansvarig utgivare:
Matz Hammarström
matz.hammarstrom@markbladet.se

Webbavdelning:
Webbansvarig: Christer Svedle
Webbredaktör: Sara Skur