AnnonsSkene Bilcenter
PUBLICERAD 2012-02-29 19:00

Här är mästarna i Mark 1974 – 2010

Sport

Det finns många som blivit mästare i Mark. Här finns hela listan.

1974
Ann-Greth Jillhag, SM Skeetskytte
Alf Linusson, SM Slungboll för synskadade

1975
Roland Lillhammar, Junior-SM judo
Sätila Sportklubbs B-flickor, RM basket för ungdom
Sätila Sportklubb flickor klass 6, Mini Basket Cup
Öxabäcks IF:s damlag, SM damfotboll
Bernt Frilén, NM orientering
Juhu Lassila, SM tyngdlyftning

1976
Göran Eriksson, Guld ryggsim Handikapp-OS
Ängskolans flickor klass 7, 70-iaden basket

1977
Magnus Johansson, RM knattecross 50 cc
Göran Eriksson, Guld och 2 brons i handikapp-VM
Sten Karlsson, SM lerduveskytte
Åke Ivarsson, SM oldboy maraton
Sätila Sportklubb flickor, Junior-SM basket
Lennart Norrman, Veteran-SM luftgevär
Bertil Norrman, SM havsfiske
Horreds Fiskeklubb, Lag-SM havsfiske

1978
Gunnel Carlsson, SM havsfiske damer
Ulla Bolin, SM badminton för hörselskadade
Krister Andersson, Junior-SM fensimning lag
Jan Bergholts
Per-Anders Bengtsson
Lasse Perbo
Alf Linusson, SM curling för synskadade
Bror Dahlberg
Lennart Carlsson
Ann-Greth Jillhag, SM skeet-skytte
Magnus Johansson, Junior-SM motocross 250 cc
Junior-NM motocross 250 cc
Henrik Thyrén, RM knattecross 50 cc
Göran Olsson, SM havsfiske
Öxabäcks IF:s damlag, SM damfotboll
Per-Arne Andersson, Guld 70-iaden brottning +56 kg
Inger Svanhäll, Svenska sportskytteförb ungdoms-
Propagandatävling gevärsskytte
Individuellt klass 1
Marie Berntsson  Svenska sportksytteförb ungdoms-
Propagandatävling gevärsskytte
Individuellt klass 3
Torestorps Skytteförening  Svenska sportskytteförb ungdoms-
Propagandatävling gevärsskytte
Lag klass 1
Sten Karlsson, SM Trappskytte
Ängskolans skollag åk 8-9, Skol-SM basket
Mariana Engelbrektsson, SM ponnygalopp

1979
Henrik Thyrén, Junior-SM motocross 125+250 cc
Göran Eriksson  3 guld 1 silver i hHandikapp-VM
2 guld 1 silver i SM
1 guld 1 silver i NM
Alf Linusson   SM curling för synskadade
Bror Dahlberg
Lennart Karlsson
Sätila Sportklubb A-flickor 15-16 år RM basket
Marks Gymnasieskola  Skol-SM basket
Sätila Skytteförening  SM skytte lag klass 11
Marie Berntsson
Kent Bursjöö
Magnus Andrén
Sätila Skytteförening SM skytte lag klass 13
Dennis Ekberg
Ulf Hansson
Sylvia Engström
Dennis Ekberg SM skytte individuellt
Leif Holgersson Banhoppning häst, SM individuellt, SM lag, NM incdividuellt

1980
Alf Linusson, SM curling för synskadade
Bror Dahlberg
Lennart Karlsson
Marks Segelklubb  JSM trissjolle
Linnea Börjesson
Håkan Börjesson
Peder Eliasson  JSM havsfiske
Leif Holgersson  SM banhoppning häst
Skene SoIS   Damjunior-SM budkavle-
Lena Eriksson  orientering
Marita Skogum
Inger Arvidsson
Karin Fredriksson  NM och SM banhoppning för Islandshästar
Lennart Norrman  SM oldboys luftgevärsskytte
Göran Eriksson  Handikapp-SM simning 2 guld

1981
Göran Eriksson  Handikapp-SM simning
3 guld 1 silver
Skene SoIS   SM damjuniorer budkavle-
Inger Arvidsson  orientering
Lena Eriksson
Marita Skogum
Sten Karlsson   Sm lerduvetrap
Leif Holgersson  NM banhoppning
Sätila Skytteförening  SM skytte lag
Anders Samuelsson
Dennis Ekberg
Bo Svensson
Marie Berntsson

1982
Inger Arvidsson  Orientering D 19-20, SM NM
Marita Skogum  SM långorientering
NM budkavleorientering
Jan Melén   Veteran-SM H40-44, l
Längdhopp
Leif Wrigfelt   Veteran-SM löpning
H 5 000 och 10 000 mtr
Henrik Barck   70-iaden brottning 44 kg
Catarina Andersson  Skol-SM badminton
Jan Thoresson  EM havsfiske
Per-Åke Finngård  Lag-SM kustfiske

1983
Marita Skogum  VM-guld budkavleorientering
VM-silver orientering
Marks Pistolklubb  SM lag standarpistol
Bruno Palm
Per Helmer
Roland Hansson
Jerry Svensson  NM havsfiske
Öxabäcks IF:s damlag  SM damfotboll
Johan Ladeborn  SM brottning fristil

1984
Jan Melén   Veteran-SM längdhopp
Jerry Svensson  EM havsfiske, svenska nations-
Landslaget
Karin Åhman   EM damfotboll
Göran Eriksson  3 guld, 1 silver SM handikapp-
Simning
Kenneth Holm  SM modellflyg
Johan Ladeborn  JSM brottning fristil
Stefan Engström  JSM go-kart

1985
Patrik Åstrand  USM brottning fristil
Ingvar Johansson  VM skidor oldboys
Torgny Pettersson  Brandmännens SM orientering
Johan Ladeborn  Junior-SM brottning fristil
Håkan Lundberg  Inofficiellt VM lag enduro
Jan Melén   Veteran-SM längdhopp
Roland Hansson  NM lag fripistol
Katarina Dellenfalk  UNM kanot K¤ 15-16 år
Bert Andersson  VM lag enduro

1986
Stig Andervang  NM rally (delat)
Johan Ladeborn  JSM brottning fristil
Helen Ringqvist  NM brädsegling
Marks Gymnasieskola  Skol-SM skytte
Mikael Andersson
Lena Abrahamsson
Anders Bengtsson
Skene Motorsällskap  SM motocross
Henrik Thyrén
Magnus Johansson
Peter Johansson
Kent Johansson
Mattias Olsson
Nicklas Andersson
Jan Andersson, lagledare
Patrik Åstrand  USM brottning fristil 80 kg
John Malmberg  SM curling för synskadade
Yvonne Torstensson  JSM löpning 1500 mtr
Krister Svedberg  SM motocross 250 cc

1987
Öxabäcks IF:s damlag  SM damfotboll
Skene MS   Lag-SM motocross
Peter Johansson
Magnus Johansson
Nicklas Andersson
Håkan Lundberg
Jan Andersson, lagledare
Mattias Olsson  JSM motocross 250 cc
Raimo Väänänen  B-SM tyngdlyftning
Marks Gandikapp-IF  Lag-SM handikappcurling
Benny Steen och Risto  Brukshunds-SM
Patrik Åstrand  USM brottning
Björn Wessman  SM greyhound-race

1988
Karl-Erik Pettersson  Skandinavisk Mästare spårning För schäferhundar
Öxabäcks IF:s damlag  SM damfotboll
KinnaBowlingklubb  SM femmannabowling
Marita Skogum  Lång-SM orientering individuellt
Dag-SM individuellt Budkavle-SM lag
Håkan Lundberg  SM enduro 500
Patrik Åstrand  JSM brottning

1989
Benny Steen/Aristos Öiwind SM för spårhundar
Marlene Andersson  JSM löpning 1500 mtr
Pasi Salonen   SM Triathlon
Elin Kareld   JSM tennis dubbel flickor 12 år
Hans-Olof Jansson/Cést si Bon SM hundkapplöpning
Helena Norrman  NM lagtempo cykel
Jerry Svensson  NM havsfiske
Lars Robertsson  SM bowling 2-mannalag
Ingermar Dahlqvist
Göte Lundgren/Silverpilens Arko NM lag för rapporthundar
Peter Johansson  SM motocross 250 cc
Håkan Lundberg  SM Enduro
Martin Åstrand  JSM brottning fristil 74 kg
Patrik Åstrand  JSM brottning fristil 82 kg
Karl-Erik Pettersson  Skandinavis mästare spårning För schäferhundar lag
Bill Andersson  SM enduro fyrtaktsklass

1990
Maria Persson  NM luftgevär3x20 skott lag
NM luftgevär 40 skott lag
SM luftgevär
SM 50 korthåll
Peter Karlsson  Junior-VM enduro-cross
Lars Lindell   Junior-EM havsfiske
Fredrik Davidsson  JSM motocross 250 cc
Bill Andersson  SM enduro 500 cc

1991
Bill Andersson  Lag-VM enduro
Fredrik Högenberg  Skol-SM fältskytte
Marita Skogum  Lag-VM orientering
Emma Kareld  USM tennis 16 år
Mikael Larsson  Junior-VM motocross 125 cc lag
Göte och Britta Lundgren  NM lag rapporthundar
Torkel Davidsson  SM fälttävlan stafett/orientering/Skytte
Kinnaströms Sportklubb  Veteran-SM orientering budkavle
Ivan Andersson
Willy Svensson
Evald Stensson
Marks Gymnasieskola  Skol-SM lag fältskytte
Fredrik Högenberg
Sandra Eriksson

1992
André Nilsson  NM motocross
Fredrik Sääf   SM skateboard
Marita Skogum  NM och Dag-SM orientering
Peter Karlsson  VM lag enduro
Maria Persson  Junior-EM, Lag-NM skytte
Ingvar Gunnarsson  SM rallycross klass 1
Johan Kareld   JSM tennis dubbel
Klas Andersson  JSM trial
Marks Gymnasieskola  Skol-SM lag fältskytte
Sandra Eriksson
Fredrik Högenberg
Elisabet Hellgren/Scarecrow Dandy NM för brukshundar
Anna Ivarsson  SM fälttävlan för ponnies

1993
Marita Skogum  VM orientering
Elisabeth Hellgren/Benny Steen/ NM brukshundar rapportklass
Compis
Christian Hellqvist  Junior-SM trial
Martin Gustavsson  SM mountainbike
Marie Wåkerås/Joakim Andersson/ SM brukshundar rapportklass
King
Ingvar Gunnarsson  SM rallycross
Roland Hansson  SM luftpistol
Jerry Svensson  EM havsfiske
Magnus Krokström  SM, NM rallycross
Lennart Karlsson  Veteran-SM orientering H35

1994
Linda Ivarsson  EM fälttävlan för ponnies lag
Ingvar Gunnarsson  SM rallycross
Martin Gustavsson  USM mountainbike
Anders Ivarson  JSM cykel
Niklas Wilhelmsson  EM innebandy
Erik Land   JSM trial
Kinna Motorklubb  SM trial lag
Claes Andersson
Anders Haglund
Christian Andersson
Erik Land
Stefan Riedel
Kinnaströms Sportklubb  Veteran-SM orientering lag
Torgny Pettersson
Henry Djurbäck
Rolf Hermansson
Marks Gymnasieskola  Skol-SM skytt liggande 300 mtr
Yvonne Magnusson
Ellinor Henriksson

1995

Anders Eriksson  NM havsfiske
Helena Johansson  NM ponnyhoppning lag
Michael Jernberg  SM rallycross
Magnus Krokström  Back-SM för bilar
Benny Steen   SM för spårhundar
Annika Wendemar  USM hund lydnadsklass elit
Tobias Lydén   USM hund lydnadsklass 1
Zandra Andersson  USM hund lydnadsklass 2
Anja Holgersson  SM fårvallning
Linda Ivarsson  EM lag, NM fälttävland ponnies
Gunnar Johansson  Veteran-VM orientering
Yvonne Magnusson  Skol-SM skytte 300 mtr lag
Ellinor Henriksson  Skol-SM skytte 300 mtr lag
Fredrik Skoglund  Skol-SM skytte liggande korthåll

 

1996

Lasse Larsson  SM rallycross
Gunnar Johansson  SM, VM veteran-orientering
Peter Johansson  SM motocross
Therese Ris   USM brottning flickor
Jörgen Moberg/Anna-Karin Freding SM badminton mixed
Per Eiksson   SM, JSM styrkelyft 52 kg

 

1997

Kristin Larsson  USM hund lydnadsklass 1
Lars Dahl/Anders Karlsson  Biltrial, Sv trialcupen, Prototyp
Tomas Thorén  Skol-SM för handikappskolor,
   1 500 mtr löpning
Björn Levin   J-SCM cykeltrial
Gunnar Johansson  Veteran-VM orientering
Lasse Larsson  SM rallycross
Peter Johansson  SM motocross
Stefan Riedel   SM trial
André Aldenhov  NM tyngdlyftning 76 kg
Ängskolan   Skol-SM fotboll pojkar
Anna-Karin Freding/Jörgen Moberg SM badminton mixeddubbel O35
Anna-Karin Freding/Marie Lundquist SM badminton damdubbel O35
Mathias Ris   USM brottning fristil 48 kg
Per Eriksson   JSM styrkelyft

 

1998

Alexandra Vejedal  Skol-SM orientering
Mattias Eliasson  SM Matchspel
Michael Jernberg  SM rallycross tungviktsklassen
Lasse Larsson  SM rallycross nationella klassen
André Aldenhov  SM tyngdlyftning
Therese Riis   USM brottning 40-kilosklassen
Benny Artursson  NM-guld lag trial
Jan Helltegen   SM innebandy
Michael Bjelkenfors  SM innebandy
Martin Åstrand  SM brottning fristil 76 kg
Per Nylén   USM simning
Per Eriksson   SM styrkelyft

 

1999

Johanna Ring   Skol-SM-guld orientering
Lars Dahl och  Bil-Trial, 3:a i EM, 1:a i NM,
Anders Carlsson  1:a i SM
Maria Persson  SM-guld sportskytte
Hanna Hallnäs  SM-guld sportskytte, damjunior
Ängskolans flickor  Skol-SM-guld Innebandy
Therese Ris   USM-guld brottning 46 kg
Peter Johansson  SM-guld motocross
Kinna Motorklubb  Lag-SM-guld trial
Benny Arthursson
Anders Haglund
Jonas Riedel
Stefan Riedel

 

2000

Kinna Motorklubb  SM-guld trial lag
Jonas Riedel   SM-guld trial individuellt
Markus Johansson  JSM-guld cykeltrial max 13 år
Lennart Andersson  SM-guld nordisk trap lag
Alexandra Vejedal  SM-guld nattorientering
Maria Persson  NM-guld gevär 50 meter lag
Magnus Hallberg  SM-guld combat 60 kilo
Sara Sjölander  SM-guld combat 60 kilo
Julia Nydén   SM-guld kustfiske
Gunnar Johansson  VM-guld veteran-orientering
Nina Flack   USM-guld bowling F16
Peter Johansson  SM-guld motocross
Mikael Karlsson  SM-guld rallycross

 

2001

Nina Flack   NM-guld bowling juniorer
Marks Gymnasieskola  SM-guld basket, pojkar
Kinna Motorklubb  SM-guld trial lag
Michael Jernberg  SM-guld rallycross
Jonas Wing   NM-guld 125 cc motocross
Lars Dahl   SM-guld biltrial
Anders Carlsson  SM-guld biltrial
Gunnar Johansson  SM-guld veteranorientering
Martin Edvinsson  USM-guld brottning 50 kilo
Jimi Pirttilä   USM-guld brottning 76 kilo
Martin Åstrand  SM-guld brottning senior 76 kilo

 

2002

Anders Manley  NM Banracing, klass: Volvo orig cup
Maria Persson  SM, korth 50 mtr o 60 skott liggande
Mikael Andersson  SM, kustfiske
Kinna Motorklubb  SM, trial lag
Jonas Riedel    (Jonas Riedel individuell mästare)
Benny Arthursson
Stefan Riedel
Alexander Olausson
Jan-Erik Mellberg
Per-Erik Riedel (lagledare)
Jonas Wing   JSM, motocross
Lennart Andersson  Dubbel SM, NM, Skandinavisk Mästare, lerduveskytte
Nina Flack   USM, bowling
Therese Ris   SM, brottning
Johan Ris   USM, brottning fristil
Gunnar Johansson RM, vetaran-orientering, kort distans och klassisk
Håkan Skogum  RM, orientering 65 år, klassisk
Henrik Andersson  SM, möbelsnickeri

 

2003

Lars Dahl
SM Bil Trial
Raimo Väänänen, Skene AK
Veteran-SM Tyngdlyftning klass 85 kilo
Jonas Riedel, Kinna MK
SM Trial, NM Trial
Kinna Motorklubb
Jonas Riedel
Stefan Riedel
Tom Nilsen
Andreas Haglund
Per-Anders Levin
Per-Erik Riedel, lagledare
SM Trial lag
Björn Levin
SM Cykeltrial
Lasse Larsson, Skene MS
SM Rallycross
Ann-Greth Jillhag
SM Skeet
Nina Flack
JNM Bowling
Martin Edvinsson, Kinna AK
USM Brottning 54 kilo, USM Brottning fri stil 54 kilo
Robin Larsson, Kinna AK
USM Brottning 58 kilo
Johan Ris, Kinna AK
USM Brottning fri stil 46 kilo
Therese Ris, Kinna AK
SM Brottning 51 kilo
Maria Persson, Sjuhäradsbygdens Sportskytteklubb
SM Skytte
3 x 20 korthåll 50 m
3 x 40 korthåll 50 m
Birgitta Ryberg
SM Brukskörning ponny
Henrik Andersson
NM möbelssnickeri
Priset utdelat av MINAB


2004
Nina Flack
JSM Bowling
Fredrik Johansson
IBK Tygriket
USM Innebandy
André Aldenhov
Skene AK
SM Tyngdlyftning 77-kilosklassen
Matilda Hultgren
USM Friidrott inomhus 60 och 200 meter löpning
Johan Riis
Kinna AK
USM och NM Brottning 46-kilosklassen
Carina Larsson
JNM Basket
Lars Dahl
Britt-Marie Adolfsson, co-driver
EM. NM och SM Biltrial
Torgny Pettersson
Kinnaströms SK
RM Orientering klass H55
Maria Persson
Sjuhäradsbygdens Sportskytteklubb
SM Skytte 3 x 30 korthåll 50 m

 

2005
Agneta Eriksson
Hallands Fjordhästförening
SM Dressyr för fjordhästar
Rikard Gustafsson
Partner Rebecca Hallberg Sparsör
Ulricehamns Dansförening
UVM, SM Lindy Hop (Jitterbug)
Björn Levin
Örby-Svansjö MHF
SM Cykeltrial elit
Jonas Wing
Skene MS
SM Motocross MX2
Johan Ris
Kinna AK
UNM, USM Brottning 54-kilosklassen
Lasse Larsson Skene MS SM Rallycross
Lars Dahl
Co-driver:
Britt-Marie Adolfsson SM, NM Biltrial
Nina Flack Partner: Anders Magnhammar, Göteborg Mixed-SM Bowling
Gunnar Johansson RM Orientering

 

2006
Årets ungdomsledare Christian Erlandsson Södra Marks & Skene Skytteförening
Lars Dahl SM, NM Biltrial
Sebastian Högrell SM Handikappidrott Boccia
Markus Johansson JSM Cykeltrial
Jens Marklund Skol_SM Friidrott 3-steg
Nina Flack Lag-SM Bowling
Björn Levin SM Cykel-trial
Johan Ris SM Brottning 60 kilo
Lasse Larsson SM Rallycross
Johan Larsson SM Inomhusfotboll
Klara Johansson Lag-JSM fäktning 
Marks Gymnasieskola Skol-SM Basket
Kinna Motorklubb
- Benny Arthursson
- Per-Anders Levin
- Jonas Riedel
- Stefan Riedel
- Alexander Olausson
- Per-Erik Riedel (lagledare)
Lag-SM Trial
Jonas Riedel
Lag-NM Trial

Ängskolan
- Stefanie Franksson
- Sara Gunnarsson
- Elin Lundén
- Linn Gustafsson
- En lagledare
Skol-SM 4 x 100 meter löpning


2007
Emil och Vivi Johanssons kulturstipendium 2007, Petra Voh och Stanislaw Goral
Årets barn- och ungdomsledare 2007 - Bosse Larsson, Rune Persson och Tor Udd
Nina Flack 
Lars Larsson 
Raimo Väänänen
Angelica Areteg
Bengt Stadig (Knaltens Bonnie)
Berit Sjöberg (Nico)
Björn Levin 
Lars Dahl 
Horreds Fiskeklubb
Mikael Andersson
Ulla Niklasson
Joakim Andersson (Black Moon “Albin”) 
Clara Johansson
Maria Persson 
VM, Bowling lag
EM + SM, Rallykross
NM + SM, Tyngdlyftning, veteranklass
SM, Linjelopp cykel
SM, Viltspår eftersök, hund
SM, Lydnad, hund
SM, Cykeltrial
SM, Biltrial, klass Prototyp
SM, Kustfiske, lag
SM, kustfiske, individuellt
RM, Orientering veteraner D 50
SM, Hundkapplöpning
SM, Fäktning värja, yngre ungdom
SM, Sportgevär 50 mtr 3x20


2008
Emil och Vivi Johanssons kulturstipendium 2008- Harry Axbrink
Årets barn- och ungdomsledare 2008- Ann-Sofie Österberg och Cecilia Freding-Arenstrand
Lars Dahl & Britt-Marie Adolfsson EM, SM, biltrial
Nina Flack EM, Bowling, individuellt, tvåmannalag, femmannalag
Björn Levin EM, SM, Cykeltrial
Sebastian Högrell NM, Boccia för funktionshindrade, lag 
Sanne Ekberg Junior-SM, badminton – damdubbel
Mathilda Hultgren
Junior-SM friidrott, löpning 200 m
Michael Jernberg SM, rallycross
Clara Johansson SM äldre ungdom, fäktning värja
Lars Lennartsson Veteran-SM, luftgevär 10 m
Mark Symphonic Band
SM för blåsorkester, marchering
Marks Kulturskola
SM för kulturskolor
Evelina Nyrell RM, fältskytte, luftgevär
Bengt Stadig (Knaltens Flora) SM, viltspår, hund
Linn Gustavsson USM, höjdhopp
Sara Eriksson UNM, USM, styrkelyft

 

2009
Emil och Vivi Johanssons kulturstipendium 2009 - Bennie Åkerfeldt
Årets barn- och ungdomsledare 2009 Kent Nydén och Fredrik Söder
Arash Abdollahzadeh Sani JSM, schack
Lars Dahl & Britt-Marie Adolfsson NM, SM, biltrial
Mikael Fransson (Majbergets Kalle) SM, små drivande hundar
Linn Gustavsson USM, höjdhopp
Mathilda Hultgren JSM friidrott, löpning 200 m
Sebastian Högrell NM, boccia för funktionshindrade
Kid Galahad, Segrare i världens största musiktävling för osignade band
Lars Lennartsson Veteran-SM, luftgevär 10 m
Björn Levin SM, cykeltrial
Marks gymnasieskola, Skol-SM, basket för flickor
Berit Sjöberg (Fuglsang’s Attractive Nico), SM, lydnad, hund
Tobias Törnqvist, SM, fotboll för functions-hindrade
Claes Hedström SM, mete, lag

 

2010
Emil och Vivi Johanssons kulturstipendium 2010 Hugo Karlsson och Hasse Persson
Årets barn- och ungdomsledare 2010 - Börje Andersso, Gunilla Andersson och Helena Birgersson
Gabriel Eriksson   USM, cykel lag pojkar 11-12 år
Nina Flack   EM, tvåmannalag bowling
SM, två- och fyrmannalag
Mathilda Hultgren  SM, löpning 200 meter
Johan Högstrand  SM, orienteringsskytte, individuellt, lag och Stafett, H 19-20 (junior)
Lennart Karlsson   RM, orientering långdistans H50
Björn Levin   SM, cykeltrial
Martin Magnevill  EM, rullstolsinnebandy
Ängskolan   SM, skolbasket pojkar
Sebastian Högrell  NM, handikappboccia
Lars Dahl, Britt-Marie Adolfsson EM och NM, biltrial
Jonas Björklund  USM, motocross 250cc
David Fredriksson  JSM, innebandy
Sjuhäradsbygdens Sportskytteklubb:
Lars Lennartsson  SM, veteran V45 luftgevär 10 m 40 skott
Leif Kry   SM, veteran V70 gevär 300 m 40 skott liggande
Monica Nordgren  SM, veteran D45 gevär 50 m 60 skott liggande
Marina Wahlstedt  SM, veteran D45 gevär 50 m 3x20 ställning
Lars Lennartsson och  SM, veteran lag 10 m luftgevär
Ove Olofsson

 

Kommentera!



Här ansvarar du själv för vad du skriver.
Klicka här för att läsa Markbladets policy för artikelkommentarer.

Ditt namn


Kommentar


Annons
Senaste föreningsartiklar

HRFs Medlemsmöte/Höstmöte

Hörselskadades förening i Mark har haft medlemsmöte i Kinnaborgsalen Kinna. Ordförande Agneta... Läs mer

Oktobermöte med Sätila pensionärsförening.

I onsdags kom hösten och pensionärerna möttes på Björlandavägen 11. Ett 40-tal medlemmar... Läs mer

Panikteatern i Fotskäls bygdegård

Panikteatern spelar upp "Frieriet" i bygdegården lördag den 8 november... Läs mer

40-årsjubileum

Hörselskadades förening i Mark har bjudit in sina medlemmar till Skene församlingshem för att... Läs mer

Horreds sk´s gymnaster på läger i Helsingborg

Horreds sk deltog i Eurogym 2014 Det var det 9:de Eurogym som anordnades och i år var det i... Läs mer
Annons
Annons
Senaste Artiklarna
Läsarartikel
Kommande föreningshändelser

2014-11-29

Senaste från våra bloggare
Hundbloggen
Bimbo - en älskad och enormt saknad vän
Fotobloggen
8 månader

Välj Rätt!

Här kan du ladda ner veckans lunchguide som hjälper dig att välja rätt!

Klicka här

Veckans mest kommenterade artiklar
Sök i tidningsarkivet
Sök i vårt arkiv, från år 2001 och framåt. Fyll i vecka och klicka på "Sök" för att se alla sidor en viss vecka. Klicka sedan på sidorna i sökresultatet för att läsa sidorna i PDF-format.

Aktuellt nummer läggs ut onsdagar ca. kl 11.00.




Välj år:
Vecka:

Annons
Corpus
Magnussons Snickeriservice
Örby Pizzeria
Byggservice i mark

Annonsmottagning:
Telefon växel: 0320 20 91 00
Fax: 0320 20 91 55
Postadress: Box 113, 511 21 Kinna
Besöksadress: Industrig 12, Skene
annons@markbladet.se

Expeditionstider:
Måndag: 8-20
Tisdag: 8-17
Onsdag: 8-12, 13-17
Torsdag: 8-12, 13-17
Fredag: 9-15

Redaktion:
Telefon: 0320 20 91 40
redaktion@markbladet.se


Markbladet digitaltryck:
Telefon: 0320 20 91 21
www.digitaltryckeri.nu

Prenumerationsärenden:
Telefon: 0320 20 91 00

Miss i utdelning:
distribution@markbladet.se

Ansvarig utgivare:
Matz Hammarström
matz.hammarstrom@markbladet.se