
Föreningsartikel
Nostalgivecka i Sätila Bygdegård
Cecilia Kyllinge med band tog Sätila med storm. Bygdegårdens nostalgishow "Säg Algots, det räcker" överraskade även den vana besökaren i publiken. Full fart med slagdängor från 50- och 60-talet. Till detta scener som ramade in tiden i olika minnesbilder. Bra musiker. Bra sångare. Bra historielektion. Sätila Bygdegårds satsning på nostalgi gick hem i publiken.
- En föreställning för oss som minns, sa någon.
- En föreställning för alla, sa någon annan.
Ingemar Andersson, en av företrädarna från bygdegårdens styrelse, tycker att föreningens satsning på "bakåt blickar"/nostalgi är rätt. Alla behöver "hämta hem" sin historia även i vardagsfrågor som exempelvis musiken.
Att Sätila nu har en nostalgivecka med olika shower är inte bara en slump. Det är också vad vi alla gillar. Snart kommer nästa show med Mule Skinner band till bygdegården. Något för den som vågar vara nostalgisk.
Inskickad av Peter Persson