Veckans tidning
Foto: Canva/Mostphotos

Fastighetsskötare låste in tjuvar – två greps

Publicerad: (uppdaterad 9 mars 2026 kl 15:02)
Annons

FRITSLA Vid 11-tiden på måndagen ringde en fastighetsskötare i Fritsla polisen eftersom personen hade upptäckt två inbrottstjuvar i ett källarförråd.

Fastighetsskötaren försökte hålla kvar tjuvarna genom att låsa in dem i förrådet. Det här var Borås Tidning först att rapportera om.

– De tog sig ut ändå och det gick nog ganska snabbt. En av dem verkar ha sparkat sönder någonting så att de kunde ta sig ut, säger Johan Håkansson, polisens presstalesperson.

När polisen kom fram till platsen fick de mer information av fastighetsskötaren och kunde därefter hitta de två inbrottstjuvarna som nu är misstänkta för olaga intrång och häleri. En av dem misstänks dessutom för skadegörelse, eftersom förrådet delvis sparkades sönder under flyktförsöket.

TEXT:

Simon Leppämäki