Labrador har i flera år varit den populäraste hunden i landet. Det är den i Mark också, visar Jordbruksverkets senaste siffror.
MARK Vid årsskiftet fanns 5 488 registrerade hundar i Marks kommun. Det innebär att det nu finns 156 registrerade hundar per 1 000 invånare i Mark. Det är en betydligt högre andel än i riket som helhet.
Flest hundar i förhållande till mänsklig befolkning i Västra Götaland har Svenljunga med 200 hundar per 1 000 invånare.
Den vanligaste hundrasen i Marks kommun är labrador retriever med 178 registrerade hundar vid årsskiftet. Den har toppat listan i kommunen sedan 2022. På andra plats ligger schäfer med 147 registrerade hundar. Labrador retriever är den vanligaste hundrasen i landet och nummer ett i totalt 147 kommuner i Sverige.
Labradoren är som sagt populärast sett till hela riket – men det finns tydliga geografiska skillnader. Schäfern toppar listan i flera kommuner i ett bälte från söder om Vänern upp genom Bergslagen och ut till Upplandskusten. I västra Småland finns ett drever-kluster och skogslänen domineras av jämthund. Längst i norr tar dock alaskan husky förstaplatsen i flera kommuner.
| Ras | Antal | |
|---|---|---|
| 1 (1) | Labrador retriever | 178 |
| 2 (2) | Schäfer | 147 |
| 3 (6) | Dansk/svensk gårdshund | 125 |
| 4 (4) | Golden retriever | 111 |
| 5 (3) | Drever | 101 |
| 6 (5) | Jack russell terrier | 88 |
| 7 (8) | Rottweiler | 80 |
| 8 (7) | Finsk lapphund | 79 |
| 9 (9) | Jämthund | 74 |
| 10 (–) | Korthårig chihuahua | 72 |



