Två män har åtalats för att ha försökt pressa en Markbo på ett miljonbelopp.
SKENE Händelsen inträffade på en parkeringsplats i Skene i november. Där hade Markbon bestämt träff med en 25-årig tidigare kollega.
25-åringen ska ha varit initiativtagare till mötet eftersom han ville diskutera eventuella framtida arbetsuppdrag.
Markbon har efteråt berättat att när han satte sig i passagerarsätet i 25-åringens bil så upptäckte han att det satt en maskerad och beväpnad man i baksätet. 25-åringen ska då ha talat om att Markbon var skyldig att betala ett stort miljonbelopp.
Enligt Markbon berättade 25-åringen att han tillhörde ett kriminellt gäng och att de skulle ge sig på både Markbon och hans familj om han inte betalade.
Efter att de hade skiljts åt larmade Markbon polisen som en kort stund senare stoppade 25-åringens bil. I bilen satt även en 26-årig man. I bilen fanns en soft-air-gun och en luva som kunde användas för att maskera ansiktet. På föremålen hittade polisen dna-spår från männen.
De unga männen, som har suttit häktade sedan gripandet, har nu åtalats för försök till grov utpressning.
Båda förnekar brott.
25-åringen berättade i ett inledande förhör att han hade åkt till Mark för att träffa Markbon och diskutera jobb, men i de efterföljande förhören ville han inte svara på några frågor alls.
26-åringen pratade desto mer i förhören och medgav att han hade följt med 25-åringen till Skene, samt att han hade noterat att 25-åringen pratade med Markbon. Men något hot eller utpressningsförsök uppfattade han inte.