Veckans tidning
Borås tingsrätt. Foto: Christer Hansson

Knark beställdes i Markbos namn – frias ändå i rätten

Publicerad: (uppdaterad 22 december 2025 kl 14:35)
Annons

MARK En man i 25-årsåldern från Marks kommun åtalades tidigare i år för narkotikasmuggling. Ett paket med nästan två kilo cannabis hade beställts till Sverige med mannen som angiven mottagare.

Mannen nekade dock till anklagelserna. Han hävdade att han inte kände till något knarkpaket.

Borås tingsrätt konstaterar nu i sin dom att det är besvärande för mannen att paketet är beställt i hans namn, samt att beställaren har angivit hans adress och telefonnummer. En annan besvärande detalj är att mannen flera gånger hade sökt på paketets så kallade spårningsnummer på nätet.

Det förklarade mannen med att han väntade på ett annat paket. Han berättade att han hade beställt ett par så kallade AR-glasögon och trodde att det var det paketet som var på väg. Tingsrätten anser att det inte framstår som uteslutet att mannen faktiskt trodde att han sökte efter sitt glasögonpaket.

Det lyfts också fram att knarket anses vara värt närmare 300 000 kronor på gatan samt att polisens utredning inte har kunnat visa några spår efter en sådan betalning från mannen.

Mannen lyfte själv fram att han tror att någon kan ha utnyttjat honom och beställt knarket i hans namn, för att senare hämta ut det i hans brevlåda. Det här kan inte uteslutas, menar rätten som därför friar mannen helt.

TEXT:

Simon Leppämäki