En man i 30-årsåldern från Marks kommun har åtalats för penningtvättsbrott. Mannen ska ha tagit emot 60 000 kronor som kom från ett bedrägeri.
MARK Mannen som utsattes för bedrägeriet bor i en annan del av landet. Han berättade i förhör med polisen att allt började med att han fick sms från en biluthyrningsfirma som meddelade att han behövde lämna tillbaka sin hyrbil. Eftersom mannen inte hade hyrt någon bil ringde han upp det som han trodde var firmans kundtjänst – men som i själva verket var en bedragare.
Han kopplades sedan vidare och pratade med en person som uppgav sig för att arbeta på mannens bank – vilket inte heller stämde. ”Bankmannen” berättade att någon hade kapat mannens bank-id och han skulle få hjälp att återställa det. Det slutade med att mannen förde över 60 000 kronor via swish.
Pengarna swishades till en man i 30-årsåldern i Mark som därefter omsatte pengarna – bland annat genom en rejäl betalning via Airbnb.
När Markbon förhördes av polisen erkände han direkt sin inblandning.
”Jag döljer inte att jag har gjort det här”, sade han i förhöret och berättade vidare att han hade blivit kontaktad på Snapchat av någon som erbjöd honom en summa pengar för att ta emot den här Swish-betalningen och sedan föra pengarna vidare.
”Jag var i dålig sits så jag sa ja”, berättar han.
Markbon ville inte berätta vem som gav honom uppdraget eller vad han skulle göra med pengarna efteråt.
”Det kan drabba mig värre om jag berättar vad jag fick behålla,” säger han i förhöret.
Markbon åtalas också för bidragsbrott då han ska ha ansökt om pengar hos a-kassan samtidigt som han arbetade heltid. Även det erkänner han.