Veckans tidning

Biljakt i Skene slutade med kontroll – misstänkt stöldgods hittades i bilen

Publicerad: (uppdaterad 7 juli 2026 kl 13:33)

Polisen stoppade på tisdagen ett fordon i Skene efter ett kortare förföljande. Två personer misstänks nu för brott efter att polisen hittat misstänkt stöldgods i bilen.

Annons

Under tisdagsförmiddagen inledde polisen ett efterföljande av en bil på länsväg 156 som senare stoppades i ett bostadsområde i Skene, vilket Borås tidning var först med att rapportera om.

– Vi har haft ett förföljande på en personbil då patrullen känner igen föraren och vet att han inte har något körkort. När patrullen försökte initiera ett fordonsstopp på bilen så väljer föraren att köra ifrån dem och vi inleder ett förföljande men får ganska snabbt stopp på fordonet, säger Emelie Lundqvist, presstalesperson på polisen till Markbladet.

Två personer färdades i fordonet.

– Passageraren kontrollerades direkt på platsen men föraren försöker springa ifrån patrullen. Han kan snabbt lokaliseras och även han kontrolleras.

Både föraren och passageraren misstänks nu för flera brott då man även hittat misstänkt stöldgods i bilen, enligt polisen.

– Båda personerna misstänks för stöld alternativt häleri. Föraren kan även misstänkas för grov vårdslöshet i trafik och grov olovlig körning, säger Emelie Lundqvist till Markbladet.

TEXT:

Johanna Molin