Veckans tidning
Övervakningsbilder visar hur brottsoffret (till höger) backar undan och försöker hålla den andre mannen ifrån sig. Sedan blir han nedslagen. Foto: Polisens förundersökning / Arkiv

Skulle gå och handla – blev nedslagen av berusad man

Publicerad: (uppdaterad 18 februari 2026 kl 11:48)
Annons

KINNA En man i 55-årsåldern har åtalats för misshandel efter en händelse som utspelade sig utanför entrén till Hemköp i Kinna i slutet av november.

Mannen i 55-årsåldern hade druckit öl på en restaurang i närheten när han gick ut tillsammans med ett par personer som var i hans sällskap. Utanför entrén till butiken stötte de ihop med en man och en kvinna som var på väg in för att handla.

Av någon anledning gick mannen i 55-årsåldern fram och slog ner den andre mannen. Knytnävsslaget träffade i ansiktet och mannen föll bakåt och bröt flera revben.

Mannen i 55-årsåldern hävdade att den andre mannen hade varit våldsam mot en kvinna i hans sällskap. Den misshandlade mannen menar dock att våldet var oprovocerat. Han har berättat att en berusad kvinna ur det andra sällskapet kom fram samt att han bad henne att backa undan och låta dem vara i fred.

Butikens övervakningsfilm ger inget stöd till den nu åtalade mannens version. Kvinnan som han påstår sig skydda, står en bit bort när den förbipasserande mannen blir nedslagen. I förhör blir den misstänkte mannen konfronterad kring just den uppgiften:

Förhörsledaren:När du klappar till målsägaren så är kvinnan ju inte i närheten av målsägaren. Så då är det ju ingen risk att hon åker på någon smäll från honom.”

Misstänkt: ”Du vet väl inte vad som har hänt innan?”

Förhörsledaren: ”Nej, men du säger ju att du skyddar henne från att hon ska få stryk. Så det är därför du slår ner honom?”

Misstänkt: ”Eller så slår jag ner honom bara för att han hade gett stryk. Jag vet inte. Jag kan inte svara på det.”

Mannen förnekar hur som helst brott och menar att det handlade om nödvärn.

TEXT:

Simon Leppämäki