Hos Kulturskolan kan man spela en mängd olika instrument. Markbladets reporter, Love Åhrman, begav sig dit i jakten på just sitt instrument.
– Jag fastnade lite för vibrafonen, säger han.
SKENE När Markbladets reporter stegar in i den stora musiksalen hos Kulturskolan, belägen i Marks gymnasieskola, blir han påmind om musiklektionerna i högstadiet.
– Det var fina tider, men också senast jag spelade ett instrument, bortsett från att man vid något tillfälle har fingrat på en gitarr, säger Åhrman.
Under ledning av lärarna Margit Ragnarsson (fiol), Lars Sandin (trombon) och Weronica Nordh (piano och vibrafon), fick Åhrman testa ett par olika instrument – som dessutom skiljer sig mycket åt.
– Jag fastnade lite för vibrafonen. Det kändes som en sport att pricka rätt när man spelade. Samtidigt var jag nog bäst på fiolen, där lyckades jag snappa upp en hel del på den korta tiden jag spelade.
Genomgående fick Åhrman höga betyg av samtliga lärare. Välförtjänt eller inte är upp till andra att bedöma.
– Naturbegåvning, håller fiollärare Ragnarsson med om, när Åhrman ställer frågan.
Med ganska små förhoppningar på förhand var Åhrman nöjd med sina prestationer. Slutsatsen är att det är kul att spela instrument – och att det faktiskt går att lära sig på ett bra sätt – om man likt hur det är med allt annat lägger manken till.
– Det var väldigt roligt att testa på. Jag tror verkligen att man kan lära sig ett instrument på en god nivå snabbt om man bara kämpar på och spelar regelbundet.