Alla de största svenska stjärnorna är med när VM-kvalet ska avgöras i början av juli. Det är också Kinnasonen Oskar Palmquist.
BASKET Under torsdagen släpptes den 14 man stora truppen som ska möta Tjeckien hemma på Hovet i Stockholm 3 juli, och sedan Slovenien på bortaplan tre dagar senare. De 14 spelarna är uttagna i en så kallad bruttotrupp, som ska bantas till tolv inför matcherna.
För tredje samlingen i rad är Oskar Palmquist kallad. Den här gången smäller uttagningen dock extra högt eftersom Sverige har alla sina stora stjärnor tillgängliga – där bland Pelle Larsson som gjort enorm succé i NBA för sitt Miami Heat. Uttagen i truppen är också Bobi Klintman som spenderade tre år på Rig i Mark.
Från fyrlagsgruppen – som förutom Sverige och de kommande motståndarna Tjeckien och Slovenien också består av Estland – går de tre bästa lagen vidare till den andra rundan av VM-kvalet. Sverige står inför de två avslutande matcherna på en seger och kommer behöva minst en till för att kunna ta sig vidare.
Den 26-åriga BK Marbo-produkten – Palmquist – spelar till vardags i Borås Basket. Han är den enda spelaren i 14-mannatruppen som spelar i den svenska ligan.