Veckans tidning
Linus Kandolin, Lovisa Emtervall, Elias Häger och Simon Leppämäki utgör helgens sportpanel. Foto: Christer Hansson och Max Werdelin

Sportpanelen: ”Lätt att jämföra sin uselhet med eliten”

Publicerad: (uppdaterad 27 februari 2026 kl 13:40)
Annons

1. Fotbollens Champions League-slutspel har börjat. Vilket herr- respektive damlag vinner turneringarna?
2. Inom vilken sport imponeras du mest utav utövarna?
3. Hur ser din sporthelg ut?

Linus Kandolin, målvaktstränare i svenska landslaget och Middlesbrough:
1. Jag tror Arsenal vinner på herrsidan och Chelsea på damsidan.

2. Efter att ha följt OS så får jag nog säga att jag imponeras av längdskidåkarna, en fysiskt krävande individuell idrott där material har en stor påverkan på din prestation.

3. Vi tränar lördag och söndag inför matchen mot Birmingham på måndag, så blir fullt fokus inför match.

Lovisa Emtervall, innebandyspelare i Fristad:
1. I damernas turnering tror jag på Barcelona och på herrsidan Arsenal.

2. Jag imponeras mest utav skidskytte då utövarna både åker skidor och sen ska sikta på samt träffa en liten, liten tavla.

3. Just denna helgen är jag och åker slalom, därav kommer helgen enbart bestå av skidåkning.

Elias Häger, lagkapten i Skene IF:
1. I herrarnas Champions League både tror och hoppas jag att Liverpool går hela vägen. På damsidan tror jag att Barcelona tar revansch efter förra årets finalförlust och tar hem pokalen.

2. Den sport jag imponeras allra mest av är längdskidåkning. Det krävs en enorm träningsmängd och stora uppoffringar för att nå och behålla toppform.

3. På fredag väntar match med Skene. Lördagen inleds med längdskidor under förmiddagen, och på eftermiddagen blir det en lugn stund i soffan med Premier League på tv:n. På söndag fortsätter sporthelgen med mer fotboll och eventuellt ytterligare längdskidor.

Simon Leppämäki, chefredaktör på Markbladet:
1. Jag tror att Bayern och PSG har fördel av att de kan gå på halvfart i ligaspelet och fokusera mer på de avgörande CL-matcherna. På damsidan är ju Barcelona storfavorit så det känns som ett rätt säkert tips.

2. Här är det lätt att gå till de idrotter man själv “utövat” och jämföra sin egen uselhet med eliten. Som relativt nybliven golfare fascineras jag av hur duktiga världens bästa spelare är. Men annars imponeras jag mest av friidrottare. Resultaten som de bästa gör i längd, höjd och stavhopp är svårt att ta in.

3. Det blir som vanligt en hel del sport på tv. Framför allt ska jag följa mitt favoritlag Arsenals ångestframkallande titelstrid i Premier League. Utöver det kan det bli en del golf med.

TEXT:

Love Åhrman